شربت دیفن هیدرامین، موارد مصرف و عوارض آن

محتوای این مطلب پنهان

دیفن هیدرامین چیست؟

نام رایج دارو:

    دیفن هیدرامین

    Diphenhydramine

    دیفین هیدارمین

    دیفن هیدرامین کمپاند

    دیفن هیدرامین کامپاند

اسامی تجاری داروی دیفن هیدرامین:

شربت دیفن هیدرامین

اشکال دارویی دیفن هیدرامین

داروی دیفن هیدرامین اشکال مختلفی دارد که در ادامه به آنها اشاره کرده‌ایم.

دیفن هیدرامین شربت و اشکال دیگر

این دارو به شکل الگزیر و یا همان شربت در داروخانه‌ها موجود است.

دیفن هیدرامین به شکل سافت ژل، قرص و آمپول هم در دسترس است. اما رایج‌ترین شکل این دارو شربت دیفن‌هیدرامین است.

توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

شربت دیفن هیدرامین، موارد مصرف و عوارض آن

موارد مصرف شربت دیفن هیدرامین

می‌دانیم که دیفن هیدرامین برای علائم آلرژی و تب و سرماخوردگی کاربرد دارد. این داروی آنتی هیستامین از داروهای پرکاربرد و مناسب است. این دارو علائم آبریزش، تب، احتقان و سایر علائمی که به حساسیت‌ها و آلرژی مربوط می‌شوند را برطرف می‌کند. گذاشتن این اثرها به علت بلوکه کردن هیستامین است.

دیفن هیدرامین برای چیست و چه کاربردی دارد؟

داروی دیفن هیدرامین نوعی آنتی هیستامین است که در درمان علائم آلرژی، سرماخوردگی و تب یونجه موثر است. این علائم شامل راش و کهیر، خارش، آبریزش بینی، اشک، خارش چشم، خارش بینی و گلو، سرفه و عطسه می‌شود. از شربت دیفن هیدرامین برای درمان علامتی پارکینسون و واکنش‌های اکستراپیرامیدال هم استفاده می‌شود.

داروی دیفن هیدرامین در پیشگیری و درمان حالت تهوع، استفراغ و گیجی ناشی از مسافرت یا حرکت (مثل بیماری ماشین) کاربرد دارد. علاوه بر این دیفن هیدرامین می‌تواند در افزایش آرامش (ریلکس کردن) و درمان کم‌خوابی هم موثر باشد.

دیفن هیدرامین کامپاند ترکیب دو داروی دیفن هیدرامین و آمونیوم کلراید است. هر ۵ میلی لیتر شربت دیفن هیدرامین کامپاند، حاوی ۱۲.۵ میلی گرم دیفن هیدرامین هیدروکلراید و ۱۲۵ میلی گرم آمونیوم کلراید است. دیفن هیدرامین کامپاند هم با خاصیت آنتی هیستامینی برای کاهش علائم سرماخوردگی کاربرد دارد. علاوه بر آن دیفن هیدرامین کامپاند برای تسکین سرفه‌های خشک و صدادار یا سرفه‌های خلط‌دار هم استفاده می‌شود.

تفاوت شربت دیفن هیدرامین کامپاند و ساده چیست؟

شربت دیفن هیدرامین کامپاند دارای آمونیم کلرید است در حالی که دیفن هیدرامین ساده آن را ندارد. به همین دلیل دیفن هیدرامین کمپاند برای از بین بردن سرفه با خلط بسیار موثر است. از دیگر تفاوت‌های دیفن هیدرامین کامپاند و دیفن هیدرامین ساده دارند در مصرف کودکان است. مصرف دیفن‌ هیدرامین کامپاند در کودکان توصیه نمی‌شود ولی دیفن‌ هیدرامین ساده در کودکان بزرگ‌تر از دو سال با تجویز پزشک منعی ندارد. دیفن هیدرامین کامپاند برای تسکین سرفه مناسب است.

نحوه عملکرد داروی دیفن هیدرامین

عملکرد دیفن هیدرامین به شکل انسداد یک ماده طبیعی هیستامین (ماده‌ای که بدن طی یک واکنش آلرژیک تولید می کند) است. باید توجه کرد که اثرات خشک‌کنندگی دیفن هیدرامین روی علائم دیگر مثل اشک و آبریزش بینی در اثر انسداد ماده‌ی دیگری به نام استیل کولین است.

به صورت کلی دیفن هیدرامین در درمان سرما خوردگی و سرفه استفاده ‌می‌‌شود؛ اما باید توجه داشت که شربت دیفن هیدرامین برای درمان سرماخوردگی و سرفه‌ی کودکان زیر ۶ سال راهکار مناسبی نیست. همچنین بعضی از اشکال دیفن هیدرامین مانند قرص و کپسول برای کودکان زیر ۱۲ سال توصیه نمی‌شود. به همین دلیل در کودکانی که علائم سرماخوردگی دارند تنها در صورت تجویز مستقیم پزشک اطفال یا پزشک عمومی مصرف شود.

چند نکته مهم:

 • این محصولات دارویی، درمان‌کننده یا کاهنده طول سرماخوردگی نیستند و می‌توانند عوارض جدی به دنبال داشته باشند. به همین دلیل لازم است به دقت به دوز مصرفی آن توجه کنید.
 • از این محصول برای خواباندن کودک استفاده نفرمایید.

دیفن هیدرامین برای درمان کرونا مفید است؟

دیفن هیدرامین یکی از داروهای رایج در نسخه بیماران کرونایی است. کرونا با درگیر کردن سیستم تنفسی فوقانی باعث ایجاد علائم زیادی می‌شود. سرفه از علائم اولیه کرونا است. دیفن هیدرامین کامپاند و ساده هر دو برای تسکین سرفه‌های خشک کرونا موثر است. آبریزش بینی از علائم کرونا امیکرون است. به نظر می‌رسد برای تسکین آبریزش بینی هم این دارو مفید باشد. اما به شدت توصیه می‌شود در صورتی که علائم کرونا را تجربه کردید و تست کرونای شما مثبت شد، هیچ دارویی را بدون مشورت با پزشک عفونی مصرف نکنید.

شربت دیفن هیدرامین برای گلو درد

از شربت دیفن هیدرامین برای سرفه و گلودرد هم استفاده می‌شود. این دارو، رایج ترین دارو برای درمان سرماخوردگی و بهبود علائم کروناست. زیرا به علت تاثیرات آنتی هیستامینی که دارد، بر گلو درد و سرفه هم تاثیر می‌گذارد. در صورتیکه گلو درد و سرفه به علت آلرژی و حساسیت باشد، قطعا با دیفن هیدرامین بهبودی پیدا می‌کند. چنانچه باردار هستید، فقط در صورت نیاز ضروری داروی دیفن هیدرامین را استفاده کنید و در مورد فواید و مضرات آن از پزشک خود کمک بگیرید.

حداکثر دوز مصرف دیفن هیدارمین برای بزرگسالان

دوز مصرفی مجاز گزارش شده برای بزرگسالان در مصرف دیفن هیدرامین، ۱۰۰ میلی گرم برای مصرف یکباره و تک دوزی و ۳۰۰ میلی گرم در هر ۲۴ ساعت است. اما میزان دوز مصرفی کاملا بستگی به شرایطی دارد که قرار است این دارو را مصرف کنید. همچنین نوع شربت دیفن هیدرامین مورد استفاده نیز در تعیین دوزاژ موثر است.

یکی از پراستفاده‌ترین داروهای عصر حاضر، دیفن هیدرامین است که معمولا ۳.۲٪ مرگ‌هایی که با اور دوز اتفاق می‌افتند مرتبط با مصرف این دارو است. بنابراین رعایت دوز مجاز و حداکثری در این دارو مهم و موثر است. توجه داشته‌باشید که باید با پزشک درباره این مسئله مشورت کنید. بیشترین دفعات اور دوز برای کودکان زیر ۶ سال می‌افتد که از شربت دیفن هیدرامین استفاده می‌کنند. اما بزرگسالان نیز از این حادثه در امان نیستند.

شربت دیفن هیدرامین برای نوزاد ۹ ماهه

شربت دیفن هیدرامین از داروهای در دسترس و بدون نیاز به نسخه است. بنابراین به وفور در خانه‌ها یافت می‌شود. اما آیا می‌توان از این دارو برای نوزادان هم استفاده کرد؟ آیا شربت دیفن هیدرامین،‌ برای نوزاد ۶ ماهه، نوزاد ۹ ماهه و یا برای خواب نوزاد قابل استفاده است؟ در ادامه به توضیح این موارد می‌پردازیم.

با وجود این که از این دارو به سادگی و به طور معمول برای بزرگسالان و کودکان با سن بالاتر استفاده می‌شود، اما این دارو می‌تواند برای نوزادان و شیرخوارگان زیر دو سال خطرناک باشد.

می‌دانیم که شربت دیفن‌هیدرامین حاوی ماده‌ی آنتی هیستامین است و اصلا بیشترین اثرات این دارو به خاطر وجود این ماده است. آنتی هیستامین برای نوزادان بسیار خطرناک است و می‌تواند اثرات کشنده‌ای برای آنها به جای بگذارد. اگر فرزند شما سنی بین ۲ تا ۶ سال داشته‌باشد، می‌توانید از متخصص اطفال برای استفاده از این داروی بدون نیاز به نسخه، کمک بگیرید و حتما به توصیه ایشان گوش کنید.

اثراتی که ممکن است داروی دیفن هیدرامین بر روی نوزادان ۹ ماهه و کمتر بگذارد، شامل بالا رفتن ضربان قلب و تشنج است. تنها زمانی می‌توان از این دارو برای نوزادان استفاده کرد که با تجویز پزشک و توضیحات دقیق باشد.

شربت دیفن هیدرامین برای نوزاد ۶ ماهه

تنها در صورتی می‌توان از این شربت برای نوزادان ۶ ماهه استفاده کرد که با دستور پزشک باشد. در غیر این صورت به هیچ عنوان نباید از شربت دیفن هیدرامین سرخود برای نوزاد استفاده کرد چون ممکن است اثرات کشنده‌ای داشته‌باشد.

نحوه مصرف دیفن هیدرامین و دوز مصرفی

برای مصرف صحیح داروی دیفین هیدرامین لازم است از اطلاعات روی جلد دارو به دقت پیروی کنید. اگر پزشک شربت دیفن هیدرامین را تجویز کرده از دستورات پزشک پیروی کنید.

 • قرص، کپسول یا شربت دیفن هیدرامین را همراه غذا یا بدون غذا میل کنید.
 • اگر از شکل شربت دیفین هیدرامین استفاده می‌کنید از پیمانه‌ی مخصوص استفاده کنید.
 • دوز مصرف داروی دیفن هیدرامین به سن، وضعیت بیماری، و پاسخگویی بدن شما به درمان بستگی دارد.
 • همچنین برندها و فرم‌های مختلفی از دیفن هیدرامین در بازار موجود است. به همین دلیل لازم است راهنمای مصرف دیفن هیدرامین را به دقت مطالعه فرمایید زیرا مقدار آن در محصولات مختلف، متفاوت است.
 • توجه داشته‌باشید که دوز دارو را خودسرانه به بیشتر از مقدار تجویزی افزایش ندهید.
 • این دارو بدون نسخه و با نسخه در دسترس است.
 • حداکثر تاثیر شربت دیفن هیدرامین ۲ ساعت بعد از مصرف است و بعد از ۷ ساعت اثرش کم می‌شود.
 • مصرف دیفن هیدرامین کامپاند برای بیش از ۶ بار در یک روز ممنوع است.
 • برای جلوگیری از بروز اختلالات حرکتی، دارو را ۳۰ دقیقه پیش از انجام فعالیت‌هایی مثل مسافرت مصرف کنید.
 • در صورتیکه برای درمان اختلالات حرکتی یا بی‌خوابی مصرف می‌کنید ۳۰ دقیقه قبل از حرکت یا زمان خواب مصرف بفرمایید.
 • اگر پس از ۲ هفته مصرف دیفن هیدرامین کماکان با مشکل خواب مواجه بودید با دکتر داخلی، عمومی یا متخصص گوش، حلق و بینی تماس بگیرید.
 • مصرف دیفن هیدرامین کامپاند بیشتر از ۶ بار در یک روز ممنوع است.

دوز مصرفی صحیح دیفن هیدرامین چقدر است؟

رینیت آلرژیک، کهیر و سرما خوردگی

 • ۲۵ تا ۵۰ میلی گرم هر ۴ تا ۶ ساعت در صورت نیاز
 • دوز حداکثر: ۳۰۰ میلی گرم در روز

بیماری ماشین (تهوع ناشی از حرکت وسایل نقلیه)

 • ۲۵ تا ۵۰ میلی گرم سه تا چهار بار در روز
 • دوز اول ۳۰ دقیقه قبل حرکت

بی‌خوابی

 • ۵۰ میلی گرم در روز قبل خواب

عوارض اکستراپیرامیدال

 • ۲۵ تا ۵۰ میلی گرم سه تا چهار بار در روز

اگر یک نوبت از مصرف دیفن هیدرامین را فراموش کردید

خیلی پیش می‌آید که افراد نمی‌توانند به طور منظم، دقیق و سر موقع داروهای خود را مصرف کنند. گاهی پیش می‌آید که داروی خود را فراموش می‌کنند. بنابراین باید بدانیم که چه زمانی برای مصرف داروها مناسب است و آن را رعایت کنیم و با نکات فراموش کردن دوز دارو نیز آشنا باشیم. اما اگر یک نوبت مصرف دیفن هیدرامین را فراموش کردیم، چه کنیم؟

در صورتی که یک نوبت را برای چند ساعت فراموش کردید، اشکالی ندارد، در اولین زمانی که آن را به خاطر آوردید، دوز فراموش شده را مصرف کنید. اما اگر دوز فراموش شده را نزدیک به مصرف دوز بعدی به خاطر آوردید، آن را مصرف نکنید و دوز مصرفی روز بعد یا ساعت بعد را دو برابر نکنید.

عوارض دیفن هیدرامین چیست؟

برای اطلاع از موارد مصرف، نحوه مصرف و عوارض جانبی و تداخلات دارویی دیفن هیدرامین می‌توانید از سرویس مشاوره دارویی دکترتو استفاده کنید و اطلاعات لازم را در کوتاه‌ترین زمان به دست بیاورید.

عوارض جانبی دیفن هیدرامین و دیفن هیدرامین کامپاند

درصورتیکه پزشک داروی دیفن هیدرامین را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده‌است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی دیفن هیدرامین را مصرف کرده‌اند، عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند. مصرف دیفن هیدرامین و دیفن هیدرامین کامپاند ممکن است منجر به عوارضی مثل ناهوشیاری، گیجی، یبوست، ناراحتی گوارشی، تاری دید، خشکی دهان و بینی و چشم و گلو شود.

شایع‌ترین عوارض جانبی شربت دیفن هیدرامین خواب آلودگی است. یکی دیگر از رایج‌ترین عوارض داروی دیفن هیدرامین خشکی دهان است. می‌توانید برای رفع آن از آدامس (بدون قند)، مکیدن آبنبات (بدون قند) یا قطعه ی یخ، نوشیدن آب استفاده کنید. چنانچه با عوارضی نظیر تغییر خلق (بی قراری، گیجی)، ضربان قلب تند یا نامنظم یا اختلال ادراری مواجه شدید، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.

لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی دیفن هیدرامین نادر است. با این وجود، اگر واکنش آلرژیک جدی مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید، سریعا از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.

با توجه به اینکه لیست عوارض کامل نیست، ممکن است با عارضه‌ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

    چنانچه با عوارضی نظیر تغییر خلق (بی قراری، گیجی)، ضربان قلب تند یا نامنظم یا اختلال ادراری مواجه شدید، سریعا به پزشک عمومی اطلاع دهید.

عوارض جانبی خطرناک دیفن هیدرامین

در صورتیکه هر یک از علائم زیر را داشته‌باشید، باید بلافاصله با اورژانس یا فوریت‌ها تماس بگیرید؛

 • اگر با تپش قلب یا افزایش سرعت ضربان قلب مواجه شدید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر احساس سوزن سوزن شدن و گزگز کردن و بی‌حسی داشتید، با اورژانس تماس بگیرید.
 • در صورتیکه احساس گیجی و یا خستگی مفرط داشتید.

موارد احتیاط مصرف دیفن هیدرامین

قبل از مصرف اگر به داروی دیفن هیدرامین حساسیت دارید، این موضوع را با پزشک یا داروساز در میان بگذارید. داروی دیفن هیدرامین ممکن است شامل ترکیبات غیر‌فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود.

سابقه پزشکی

چنانچه سابقه‌ی بیماری‌های زیر را دارید حتما با پزشک خود در میان بگذارید؛

 • مشکلات تنفسی (آسم، اِمفیزما)
 • فشارچشم بالا (گلوکوم)
 • مشکلات قلبی
 • فشارخون بالا
 • مشکلات کبدی
 • تشنج
 • مشکلات گوارش
 • پرکاری تیروئید
 • مشکلات ادراری (مثل بزرگی پروستات)

شربت دیفن هیدرامین برای کودکان فاویسم

بیماران فاویسمی، به خصوص برای کودکان، لیست داروهایی دارند که نباید مصرف شوند. برخی از این داروها خطر بسیار بالا و برخی دیگر خطر نسبی دارند. دیفن هیدرامین یکی از داروهایی است که بهتر است برای کسانی که فاویسم دارند استفاده نشود زیرا خطر کمی دارد.

دیفن هیدرامین برای کودکان زیر ۶ سال مناسب نیست.

هشدارهای مهم

به موارد زیر توجه ویژه بکنید؛

 • داروی دیفن هیدرامین ممکن است موجب گیجی، ناهوشیاری، تاری دید شما بشود. الکل و ماری جوآنا این حالات را تشدید می‌کند. لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند، تا زمانیکه در هوشیاری کامل به سر ببرید، اجتناب کنید.
 • هنگام مصرف دیفن هیدرامین کامپاند و ساده از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری جوآنا با پزشک خود صحبت کنید.
 • قبل از هر گونه جراحی همه‌ی داروهایی که مصرف می‌کنید را با پزشک یا دندانپزشک خود در میان بگذارید.
 • چنانچه پرهیز غذایی خاصی دارید، با توجه به اینکه فرم شربت، قرص جویدنی یا خوردنی داروی دیفن هیدرامین می‌تواند حاوی قند یا آسپارتام باشد در مورد این دارو از پزشک سوال بفرمایید.
 • داروی دیفن هیدرامین حاوی ترکیباتی است که می‌تواند موجب خواب‌آلودگی شود. لذا برچسب تمامی داروهای خود را با دقت مطالعه بفرمایید و برای اطمینان بیشتر در طول مصرف دارو از پزشک سوال بفرمایید.
 • دیفن هیدرامین ممکن است با نتایج بعضی از آزمایش‌ها مثل تست پوستی آلرژی تداخل ایجاد کند و موجب نتیجه‌ی کاذب شود. در نتیجه کارکنان آزمایشگاه و پزشکتان را نسبت به مصرف شربت دیفن‌هیدرامین آگاه سازید.
 • هنگام مصرف شربت دیفن‌هیدرامین از قرارگرفتن در معرض نور خورشید یا جای گرم خودداری کنید.

کودکان می‌توانند شربت دیفن هیدرامین مصرف کنند؟

کودکان ممکن است نسبت به عوارض شربت دیفن هیدرامین حساس‌تر باشند. هچنین داروی دیفن هیدرامین در نوجوانان ممکن است به جای ناهوشیاری، موجب هیجان بشود. پس در صورتیکه می‌خواهید برای کودکان زیر ۱۲ سال استفاده کنید، حتما با دکتر اطفال یا مشاور دارویی مشورت کنید.

سالمندان می‌توانند شربت دیفن هیدرامین مصرف کنند؟

سالمندان هم مثل کودکان نسبت به عوارضی مثل ناهوشیاری، گیجی، عدم تعادل (می‌تواند باعث افزایش خطر زمین‌خوردن شود)، یبوست یا مشکلات ادراری حساسیت بیشتری دارند.

زنان باردار و شیرده می‌توانند شربت دیفن هیدرامین مصرف کنند؟

برای مصرف داروی دیفن هیدرامین و دیفن هیدرامین کمپاند در دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید. چنانچه باردار هستید، فقط در صورت نیاز ضروری داروی دیفن هیدرامین را استفاده کنید و در مورد فواید و مضرات آن از پزشک خود کمک بگیرید.

شربت دیفن هیدرامین کامپاند مرفین دارد؟

شربت دیفن هیدرامین کامپاند مورفین ندارد اما حاوی نوعی ترکیب آنتی کولی‌نرژیک به نام بنادریل است که باعث آرام شدن و ریلکس شدن شما می‌شود. بنادریل نام برند داروی دیفن هیدرامین است. در شربت دیفن هیدرامین کامپاند، می‌توانید شیرین‌کننده‌ی مصنوعی، دیفن هیدرامین کلراید و ترکیبات دیگری را ببینید، اما در آن مورفین وجود ندارد. عوارضی که این ماده برای افراد دارد، این است که ممکن است شما را خواب‌آلوده کند. کسانی که خواب آلود هستند و این دارو را مصرف کرده‌اند، نباید رانندگی کنند.

آیا خوردن شربت دیفن هیدرامین کامپاند با مورفین تداخل دارد؟

از آن جایی که دیفن هیدرامین یکی از داروهای حاوی بنادریل است، عوارضی دارد. در صورتیکه این شربت را با مورفین مصرف کنید ممکن است که عوارض جانبی این دارو افزایش پیدا کنند و اثرات آنتی کولی نرژیک شدیدتری نشان‌دهند.

خواب آور بودن دیفن هیدرامین به علت وجود ماده‌ای آنتی‌کولی‌نرژیک در آن است.

آیا دیفن هیدرامین خواب آور است؟

یکی از عوارض جانبی قرص دیفن هیدرامین،‌ شدیدا خواب آور بودن آن است. خواب آور بودن دیفن هیدرامین به علت وجود ماده‌ای آنتی‌کولی‌نرژیک در آن است. این عارضه به قدری پررنگ است که برای درمان اینسامنیا یا همان اختلال خواب، از دیفن هیدرامین استفاده می‌شود. دوز مصرف دیفن هیدرامین برای درمان بی‌خوابی، ۲۵ تا ۵۰ میلی گرم قرص است. معمولا ۵۰ میلی گرم قرص دیفن هیدرامین به مدت ۲۰ دقیقه قبل از خواب برای بیمار تجویز می‌شود.

تداخلات دارویی دیفن هیدرامین با داروهای دیگر

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تاثیر داروی دیفن هیدرامین را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن، نیست لذا لیست تمامی داروهای مصرفی تان را با پزشک یا داروساز در میان بگذارید و بدون صلاحدید پزشک شروع به مصرف، قطع یا تغییر دوز داروی دیفن هیدرامین نفرمایید. همچنین آنتی هیستامین‌هایی که مصرف پوستی (کرم، پماد، اسپری) دارند، با شربت دیفن‌هیدرامین می تواند تداخل داشته باشد.

داروهای زیر ممکن است با داروی دیفن هیدرامین تداخل داشته باشد. در صورت مصرف این داروها، پزشک خود را مطلع سازید؛

 • داروهای دیگری که خواب آلودگی ایجاد می‌کنند (مخدرهایی که کاهنده‌ی سرفه یا درد هستند، مثل کدئین و هیدروکدون)
 • الکل
 • ماری جوآنا
 • داروهای خواب یا ضداضطراب (آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)
 • شل‌کننده‌ی عضلانی (کاریزوپرودول، سیکلوبنزاپرین)
 • بقیه‌ی آنتی هیستامین‌ها (سیترزین، کلرفنیرامین)

تداخل دارویی شربت دیفن هیدرامین

تداخل‌های دارویی شربت دیفن هیدرامین به شکل زیر است؛

تداخلات دارویی جدی شربت دیفن هیدرامین:

 • آنتی کولی نرژیک؛‌ مثل مورفین‌ها
 • کلوزاپین
 • ید رادیواکتیو
 • کپسول‌های خوراکی پتاسیم
 • قرص‌های خوراکی پتاسیم

تداخلات دارویی متوسط شربت دیفن هیدرامین:

 • توپیرامات
 • متوپرولول
 • تاموکسیفن

علائم اوردوز دیفن هیدرامین

مصرف بیش از اندازه داروی دیفن هیدرامین ممکن است موجب بروز علائمی مثل خواب آلودگی شدید، تشنج و گشادی مردمک چشم شود. همچنین در کودکان، تغییرات خلق (بی‌قراری، حساسیت‌پذیری، هذیان) می‌تواند قبل از خواب آلودگی رخ دهد. اگر با مصرف داروی دیفن هیدرامین دچار عوارض جدی نظیر مشکل تنفسی شدید؛ با اورژانس تماس بگیرید. دیفن هیدرامین برای علائم احتقان هم کاربرد دارد.

سوالات متداول

در ادامه به برخی از سوالات پرتکرار درباره دیفن هیدرامین پاسخ داده‌ایم؛

اگر مصرف دیفن هیدرامین را فراموش کنیم چه باید کرد؟

اگر دوز مصرفی داروی دیفن هیدرامین را فراموش کردید، در اولین زمان ممکن آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی، به یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید نیازی به مصرف دو برابر داروی دیفن هیدرامین نیست و فقط دوز مقرر را مصرف کنید.

نحوه نگهداری صحیح داروی دیفن هیدرامین چیست؟

برای نگهداری صحیح داروی دیفن هیدرامین، آن را در دمای اتاق، دور از حرارت و رطوبت و خارج از دسترس کودکان قرار دهید. همچنین شربت دیفن هیدرامین را فریز نکنید و در حمام نگهداری نفرمایید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید.

دیفن هدرامین برای درمان سرفه‌های همراه با خلط هم کاربرد دارد؟

دیفن هیدرامین ساده را برای سرفه‌های همراه با خلط های زیاد استفاده نکنید. دیفن هیدرامین کامپاند برای درمان سرفه خلط دار مناسب است. البته برای درمان خلط و سرفه خلط‌دار بهتر است با دکتر گوش حلق و بینی مشورت کنید.

دیفن هیدرامین برای درمان سرفه سیگار یا آسم مفید است؟

خیر. شربت دیفن‌هیدرامین سرفه‌های ناشی از آسم، سیگار کشیدن و آمفیزم را درمان نمی‌کند.

موارد منع مصرف داروی دیفن هیدرامین چیست؟

در صورتی که به دیفین هیدارمین یا داروهای شبیه به آن حساسیت دارید شربت دیفن هیدرامین را مصرف نکنید. مصرف سدیم اکسیبات هم باعث منع مصرف دیفن هیدرامین می‌شود. در بیماری پورفیریا هم بهتر است استفاده نشود.

آيا دیفن هیدرامین هذیان آور است؟

در صورت سوءمصرف، شربت دیفن هیدرامین می‌تواند باعث ایجاد هذیان شود. اگر به اشتباه این دارو را زیاد مصرف کرده‌اید حتما با مشاوره دارویی مشورت کنید.

از شربت دیفن هیدرامین برای خواباندن کودک می‌توان استفاده کرد؟

خیر. به‌هیچ‌عنوان از داروی دیفن هیدرامین برای خواباندن یا تنظیم خواب کودکان استفاده نکنید. به نظر بسیاری از متخصصین کودک مصرف دیفن هیدرامین به هر دلیلی در کودکان زیر ۲ سال مناسب نیست. برای مصرف شربت دیفن‌هیدرامین در کودکان زیر ۶ سال با دکتر اطفال مشورت کنیدقبل از آشنایی با عوارض جانبی دیفن هیدرامین باید بدانید که، بنادریل که با نام عمومی دیفن هیدرامین شناخته می شود، یک داروی آنتی هیستامین است که برای درمان علائم خفیف سرماخوردگی یا آلرژی از جمله آبریزش بینی، عطسه و خارش استفاده می شود. دیفن هیدرامین در اشکال دارویی مختلف مانند قرص، شربت و آمپول وجود دارد. این دارو را می توان بدون نیاز به نسخه پزشک (OTC) از داروخانه ها خریداری کرد.

دیفن هیدرامین با پیشگیری از اثرات هیستامین، ماده ای که توسط بدن به عنوان بخشی از پاسخ ایمنی ترشح می شود، علائم بیماری را کاهش می دهد. هیستامین ها در ایجاد علائم آلرژی بینی مانند تولید مخاط بیش از حد، تورم و خارش نقش مهمی دارند.

اشکال خوراکی بنادریل برای درمان علائم خفیف آلرژی، تب یونجه یا علائم ناشی از سرماخوردگی در بزرگسالان و کودکان 6 سال به بالا تأیید شده است.

اشکال خوراکی دارو می تواند به بهبود عوارض زیر کمک کند:

 • عطسه
 • خارش گلو
 • آبریزش بینی
 • آبریزش چشم
 • واکنشهای حاد پوستی، مانند کهیر

بنادریل موضعی می تواند برای تسکین خارش و تحریک پوست در مواردی مانند گزش حشرات یا آفتاب سوختگی در بزرگسالان و کودکان بالای 2 سال استفاده شود. این دارو وقتی روی پوست قرار می گیرد، خارش را کاهش داده و باعث تسکین موقت درد می شود.

تمام اشکال بنادریل جزء داروهای آنتی کولینرژیک محسوب می شوند زیرا می توانند فعالیت انتقال دهنده عصبی استیل کولین که پیام را به مغز و سیستم عصبی مرکزی منتقل می کند، را کاهش دهند.

بنادریل گاهی اوقات به عنوان یک درمان برای بی خوابی استفاده می شود زیرا خواب آلودگی یکی از شایع ترین عوارض جانبی این دارو است. (به همین علت داروهای خواب آور معمولا حاوی دیفن هیدرامین هستند.) همچنین از بنادریل برای درمان موکوزیت نیز استفاده می شود. موکوزیت نوعی التهاب مخاط زبان است که باعث ایجاد زخم های زبانی می شود.

منبع: مجله اینترنتی ایده آل مگ