روش دائمی از بین بردن خط اخم

اگر چین و چروک پیشانی شما زیاد شده است و به دنبال روشی برای درمان و رفع چروک پیشانی هستید، در این مطلب همراه ما باشید تا به طور کامل توضیح دهیم، انواع چروک پیشانی چیست؟ با چه روش هایی می توان این خطوط را رفع کرد؟ آیا روش دائمی برای درمان چروک پیشانی وجود دارد؟ آیا می توان با ماساژ چروک ها را کاهش داد؟ روشی برای پیشگیری از چروک پیشانی وجود دارد؟درصورتی که می خواهید برای درمان و رفع چین و چروک پیشانی به مراجعه کنید، می توانید از طریق سایت ما اقدام کنید.

روش دائمی از بین بردن خط اخم

چروک پیشانی جز خطوطی است که روی پیری چهره تاثیر زیادی دارد. عوامل مختلفی باعث ایجاد شده و می توان با روش های مختلف آن را درمان کرد. بالابردن ابروها یا اخم کردن باعث انقباض ماهیچه های پیشانی شده و به مرور خطوطی روی پوست ظاهر می شود. در سنین جوانی با انجام مداوم این حرکات پوست به دلیل خاصیت ارتجاعی به جای قبل خود بازمی گردد. اما در سنین بالاتر با کاهش کلاژن و الاستین، پوست به جای قبلی بازنگشته و چین و چروک ایجاد می شود.

بهترین روش برای از بین بردن خط اخم عمیق پیشانی چیست؟

بهترین روش برای رفع خط اخم به عمق چین و چروک بستگی دارد. اگر خط اخم خیلی عمیق نباشد، با لیزردرمانی می توان به مرور آن را برطرف کرد. معمولا برای درمان این مشکل بوتاکس تزریق می شود. بوتاکس به دلیل فلج کردن ماهیچه این ناحیه از عمیق تر شدن خط اخم در پیری جلوگیری می کند.

زمانی که خط اخم عمیق شده باشد و در حالت عادی هم ثابت باقی بماند، دیگر نمی توان با بوتاکس مشکل را برطرف کرد. در این شرایط احتمال دارد متخصص تزریق فیلر را پیشنهاد دهد.

انواع چروک پیشانی

چروک های پیشانی انواع مختلفی داشته و هرکدام از روش های درمانی روی انواع چروک تاثیر متفاوتی دارند. آنها عبارتند از:

 • خطوط گلابلار: این خطوط، تورفتگی های افقی هستند که در سراسر پیشانی دیده می شوند. در بالای ابروها می توانید این چین و چروک را مشاهده کنید. این خطوط به دلیل انجام حرکات تکراری مانند اخم، لبخند و بالابردن ابروها ایجاد می شوند.
 • خط اخم: این خطوط عمودی بوده و بین چشم ها قرار دارد. خط اخم همان طور که از اسم آن مشخص است، با اخم کردن مداوم ایجاد می شود.

علت چروک پیشانی و خط اخم

همانند دیگر بخش های صورت و بدن، روند پیری روی پوست پیشانی هم تاثیر می گذارد. مهم ترین علت ایجاد چروک پوست در این ناحیه افزایش سن است. اما نمی توان عوامل دیگر را نادیده گرفت. از دلایل چروک پیشانی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • قرارگرفتن در معرض نور خورشید
 • ایجاد حالات تکراری در پیشانی مانند اخم کردن
 • کاهش عضلات صورت
 • ایجاد فشار روی صورت (به عنوان مثال خوابیدن روی صورت)
 • جاذبه زمین
 • آلودگی
 • ژنتیک.

ازبین بردن چروک پیشانی

روش های مختلفی برای کاهش چین و چروک پیشانی وجود دارد. برخی از روش ها مانند استفاده از محصولات ضدچروک جز روش های خانگی بوده و برخی دیگر از که نیاز به مراجعه به کلینیک داشته و باید زیر نظر پزشک انجام شود. البته دقت داشته باشید که هیچ یک از این روش ها چین و چروک را به طور کامل از بین نمی برند. در ادامه روش های پزشکی ازبین بردن چروک پیشانی را ذکر کرده و سپس روش های درمان خانگی را توضیح می دهیم.

1. لیزر چروک پیشانی

یکی از روش های جوانسازی پوست لیزردرمانی است. چندین نوع لیزر برای رفع چروک وجود دارد. معمولا برای رفع چروک پیشانی از لیزر فرکشنال استفاده می شود. اشعه این نوع لیزر به لایه های عمیق پوست نفوذ کرده و سلول های پوستی را تحریک می کند. لیزر فرکشنال علاوه بر درمان چروک پیشانی، پوست را چند درجه روشن کرده و کلاژن و الاستین پوست را افزایش می دهد.

2. ترماژ

روشی عالی برای درمان چروک پیشانی است و به تازگی بسیار طرف دار پیدا کرده است. در این روش از فناوری فرکانس رادیویی استفاده می شود. فرکانس به درونی ترین لایه های پوست نفوذ کرده و حرارت ایجاد می کند. این حرارت کلاژن را تحریک کرده و باعث بهبود بافت پوست می شود.

3. تزریق بوتاکس

یکی از روش های رفع چروک پیشانی است. بوتاکس در واقع سم بوتولینوم است و با تزریق به ماهیچه های خاص باعث فلج شدن آنها می شود. در این شرایط ماهیچه توانایی انقباض را از دست داده و در حرکاتی مانند اخم، پیشانی دچار چین و چروک نمی شود. این روش موقت بوده و برای حفظ نتایج باید هر 3 یا 4 ماه یک بار بوتاکس تزریق شود.

4. تزریق فیلر

تزریق فیلر های حاوی اسید هیالورونیک می تواند به جوان سازی پوست پیشانی و رفع خطوط کمک کند. این نوع پرکننده ها چین وچروک ها را پر کرده و باعث ازبین رفتن خطوط می شوند. علاوه بر ایجاد حجم در فضاهای خالی باعث تحریک تولید کلاژن می شود. در عرض چند ماه تولید کلاژن در پوست افزایش می یابد. فیلر روشی موقت بوده و معمولا بین 6 ماه تا 2 سال دوام دارد.

5. رفع چروک پیشانی با نخ

برای رفع چروک پیشانی می توان از تکنیک لیفت با نخ هم استفاده کرد. در این روش نخ های مخصوصی از جهات مختلف وارد پوست می شود. متخصص از زاویه مناسب نخ ها را کشیده و افتادگی پوست را رفع می کند. در روش لیفت با نخ، از نخ هایی استفاده می شود که دندانه های ریز دارند و در پوست گیر می کنند. به همین دلیل با کشیدن آن چروک ها از بین می روند. این نخ ها علاوه بر کشیدگی پوست، تولید کلاژن را افزایش می دهند.

6. پی آر پی (پلاسمای غنی از پلاکت)

در روش پی آر پی خون از بدن شخص گرفته شده، سپس پلاسمای غنی از پلاکت برای فرایند درمان استفاده می شود. پی آر پی در واقع پروتئین غلیظ پلاسمای غنی از پلاکت است که فاکتورهای رشد آن نسبت به خون کامل تر است. این روش تقریبا بی خطر بوده و به بهبود سلامت پوست کمک می کند.

7. لایه برداری پوست

با انجام سلول های پوستی پیر و مرده از سطح پوست جدا می شود. این فرایند به تولید سلول های جدید کمک می کند. به خصوص افرادی که پوست خشک دارند، این سلول های مرده پوسته پوسته شده و علاوه بر ایجاد چروک باعث کدر شدن پوست می شوند. دقت داشته باشید که با لایه برداری نمی توان چین و چروک عمیق را از بین برد. این روش تنها چروک های سطحی را برطرف کرده و ظاهر پوست را شفاف می کند.

8. درم آبریژن

درم آبریژن نوعی روش لایه برداری پوست است که در آن با ابزار چرخشی لایه های مرده پوست برداشته می شود. با استفاده از این روش می توان خطوط ریز را برطرف کرد. همچنین لک های پوستی و جای آکنه نیز تا حدودی برطرف می شود.

9. لیفت پیشانی با جراحی

با جراحی یکی از گران ترین روش ها برای رفع خطوط پیشانی است. در این روش پوست صورت از قسمت پیشانی و ابروها کشیده شده و پوست اضافی برداشته می شود. این نوع جراحی ریسک زیادی دارد، اما نتایج آن دائمی بوده و خطوط عمیق را می تواند تا حد زیادی کاهش دهد. معمولا پزشک پیشنهاد می دهد، لیفت پیشانی همراه با لیفت بخش های دیگر صورت انجام شود تا چین و چروک در همه بخش ها به طور یکسان کاهش پیدا کند.

10. رفع دائمی چروک پیشانی

در میان روش های ذکرشده تنها روشی که به طور دائمی چروک پیشانی را رفع و درمان می کند، عمل چروک پیشانی است. انجام عمل جراحی برخلاف روش های دیگر دوران نقاهت داشته و نیاز به مراقبت های خاصی دارد. به همین دلیل پزشک برای همه افراد این روش را پیشنهاد نمی دهد.

درمان و رفع چروک پیشانی در منزل

اگر به دنبال کاهش چین و چروک پیشانی با روش های خانگی هستید، برخی از اقدامات می تواند به شما کمک کند. این نوع اقدامات همانند روش های پزشکی نتیجه فوری ندارند. باید مدت زمان طولانی برای رسیدن به نتیجه مطلوب صبر کنید. برخی از مهم ترین آنها عبارتند از:

 • هر روز صبح از کرم ویتامین C و کرم ضدآفتاب استفاده کنید.
 • از محصولاتی استفاده کنید که اسید هیالورونیک بالایی دارند.
 • شب ها قبل خواب از محصولات حاوی رتینوئید استفاده کنید.
 • از سرم های پپتیدی استفاده کنید. این محصولات علاوه بر تحریک تولید کلاژن، هیدراتاسیون پوست را افزایش می دهند.
 • از دستگاه تونینگ در خانه استفاده کنید. این دستگاه جذب مواد فعال را افزایش می دهد.
 • با استفاده از روغن یا محصولات دیگر پیشانی خود را ماساژ دهید.
 • هر روز ورزش کنید.
 • رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید.
 • مصرف سیگار و الکل را محدود کنید.
 • حداقل هفته ای یک بار از ماسک صورت استفاده کنید.

کرم ضدچروک پیشانی برای رفع چین و چروک مفید است؟

برخی از کرم های ضدچروک نیز خاصیت لایه برداری داشته و باعث ازبین رفتن سلول های مرده و کدر می شوند. این نوع کرم ها باید گلیکولیک اسید یا آلفا هیدروکسی اسید داشته باشند. اسید گلیکولیک ماده اصلی در لایه بردارهای شیمیایی است.