حکایت شامپانزه‌ها و انسان – تیتر نیوز

حکایت شامپانزه‌ها و انسان - تیتر نیوز

کتاب «در سایه انسان» نوشته جین گودال با ترجمه حمیدرضا حسینی و عبدالحسین وهاب‌زاده منتشر شد.

به گزارش تیتر نیوز، این کتاب در ۳۸۹ صفحه با شمارگان ۷۷۰ نسخه و قیمت ۴۸۰ هزار تومان در فرهنگ نشر نو با همکاری نشر آسیم راهی بازار کتاب شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب می‌خوانیم: در سال ۱۹۶۰ زن جوانِ جوینده‌ای تک و تنها به قلب جنگل‌های صعب‌العبور منطقه گمبه در تانزانیا می‌رود تا درباره یکی از نزدیک‌ترین خویشاوندانِ انسان، شامپانزه، تحقیق کند. دیرزمانی در زل آفتاب و شُرشُر باران دنبال شامپانزه‌ها می‌گردد و تا مدت‌ها لباس یک‌شکل می‌پوشد تا شامپانزه‌ها به حضورش عادت کنند. سرانجام موفق می‌شود و شامپانزه‌ها حضورش را می‌پذیرند و او فرصت می‌یابد که همه جوانب حیات فردی و اجتماعی چند نسل از شامپانزه‌ها را از تولد تا مرگ به‌چشم ببیند و مستند کند.

 «در سایه انسان» سفر ادیسه‌وار انسانی است که فداکارانه قدم در راه حقیقت و علم می‌گذارد و بخش عمده وقایع زندگی شخصی‌اش نیز با موضوع تحقیقش در می‌آمیزد. در این کتاب با رفتار و کردار و حرکات و سکنات شمار فراوانی از شامپانزه‌های منطقه‌ای دورافتاده آشنا می‌شویم و چه‌بسا همذات‌پنداری هم بکنیم.

 استیون جِی گولد، جامعه‌شناس درباره این کتاب گفته است: کار جین گودال در مورد شامپانزه‌ها یکی از بزرگ‌ترین دستاورهای علمی جهان غرب است.

همچنین جورج استید، در نیویورک تایمز درباره این گفته نوشته است: نمی‌توانم مقدمه‌ای را برای زندگی شامپانزه‌ها در حیات وحش متصور شوم واضح‌تر و نامنتظره‌تر از مقدمه جین گودال. 

در معرفی نویسنده آمده است: جین گودال در سال ۱۹۳۴ در لندن به دنیا آمد. در سال ۱۹۶۰ به تحقیق درمورد شامپانزه‌ها روی آورد. در سال ۱۹۶۵ درجه دکتری خود را از دانشگاه کیمبریج دریافت کرد. و در سال‌های بعد به سبب مستندهای تلویزیونی و تألیفاتش به شهرت رسید. 

گودال مهم‌ترین و مشهورترین شخصیت حامی شامپانزه‌های وحشی و شامپانزه‌های دربند آزمایشگاه‌های علمی و باغ‌وحش‌ها است. او سفیر صلح سازمان ملل است و تجربیات خود را درمورد جانوران و حفظ محیط‌زیست با سخنرانی در کشورهای مختلف در اختیار مردم دنیا می‌گذارد. از کتابهایش می‌توان به: «از پنجره»،«شامپانزه‌های گمبه»، و «دلیل امید» اشاره کرد.

 انتهای پیام