تاثیر بلاک چین بر صنعت چاپ و بسته بندی چگونه است؟

در حالی که تمامی شرکت ها در سراسر جهان در تلاش برای افزایش کارایی، ایمنی، شفافیت در فعالیت ها و معاملات تجاری خود و کاهش مصرف کاغذ هستند، تمرکززدایی در کانون توجه شرکت ها قرار گرفته است. همزمان با توسعه چهارمین انقلاب صنعتی فناوری ها، راه حل هایی نیز برای رفع این نیاز به تمرکززدایی پیشنهاد شده است. جهت سفارش چاپ ساک دستی و چاپ لیبل به سایت لمون پک مراجعه نمایید.

تاثیر بلاک چین بر صنعت چاپ و بسته بندی چگونه است؟

بلاک چین چیست ؟

بلاک چین به سادگی یک پایگاه داده از سوابق و اطلاعات ذخیره شده به نام بلوک است. این رکوردها و اطلاعات به یکدیگر مرتبط می شوند و با استفاده از یک کد مخفی به اصطلاح حلقه های یک زنجیره را تشکیل می دهند. به صورتی که هر بلوک حاوی یک لینک رمزنگاری (کد گرافیکی) است که آن را به بلوک قبلی و اطلاعات مربوط به تراکنش های قبلی، به اطلاعات اشخاص ذی نفع در این تراکنش ها و غیره مرتبط می کند.

این فرآیند بین مجموعه ای از رایانه ها توزیع می شود، بنابراین هیچ موجودیت واحدی وجود ندارد یا شخص تنها مالک آن اطلاعات و سوابق مالی ثبت شده است. در چنین شبکه غیر متمرکزی، تراکنش ها از جمله انتقال ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین یا اتریوم که به هیچ وجه قابل هک نیستند، انجام می شود و یک پایگاه داده آسیب ناپذیر ایجاد می شود.

انتقال ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین و اتریوم در حال حاضر به صورت غیرمتمرکز انجام می شود زیرا این ارزهای دیجیتال برای حفظ و تایید ارزش خود به هیچ مرجع یا نهاد مرکزی مانند بانک یا دولت وابسته نیستند. در چنین حالتی کلیه سوابق مالی (Ledger) بین چندین کامپیوتر تقسیم و توزیع می شود که مزایای زیادی دارد. چنین تراکنش های مالی به هیچ وجه قابل هک نیستند زیرا در چنین شبکه غیرمتمرکز، سوابق تراکنش ها در چندین کامپیوتر ذخیره می شوند و مالک منحصر به فردی ندارند.

بلاک‌چین چیست و چه کاربردی در صنعت چاپ و بسته بندی دارد؟

بلاک‌چین به‌عبارت ساده یک پایگاه داده‌ها از سوابق و اطلاعات ذخیره شده به نام بلوک‌ها (BLOCK) است. این سوابق و اطلاعات به یکدیگر پیوند خورده و اصطلاحاً حلقه‌های یک زنجیره را با استفاده از یک کد پنهان تشکیل می‌دهند.

 هر بلوک حاوی یک لینک کریپتوگرافیک (رمز گرافیک) است که آن را به بلوک قبلی و اطلاعات مربوط به تراکنش‌های پیشین، به اطلاعات افراد ذی‌نفع در این تراکنش‌ها و غیره پیوند می‌زند. این فرایند در میان مجموعه‌ای از رایانه‌ها توزیع شده‌است به همین خاطر هیچ نهاد و یا شخصی به‌تنهایی مالک آن اطلاعات ثبت شده و سوابق مالی نیست.

در چنین شبکه غیرمتمرکز تراکنش‌ها از جمله نقل و انتقال رمز ارزهای چون بیت‌کوین یا آتریم که به‌هیچ‌وجه قابل هک شدن نیستند انجام شده و پایگاه داده‌های آسیب‌ناپذیری ایجاد می‌شود.

کاربردهای بلاک‌چین می‌توانند عمومی و یا خصوصی باشند. در حالی‌که رمز ارز یک نمونه از کاربردهای عمومی است. سیستم دفتر حسابداری دیجیتال شرکت ای بی ام که IBM Hyperledger Fabric نام دارد بستری دیجیتال برای ثبت و ذخیره اطلاعات مربوط به تراکنش‌ّهای مالی است.

نقل و انتقال رمز ارزهای چون بیت‌کوین و اتریوم اکنون به‌صورت نامتمرکز انجام‌می‌شود زیرا این رمز ارزها به هیچ مقام و نهاد مرکزی مثل بانک یا دولت‌، برای حفظ و تایید ارزش آنها وابسته نیستند. در چنین موردی کلیه سوابق مالی (Ledger) بین چندین رایانه تقسیم و توزیع شده‌است که مزایای فراوانی دارد. چنین تراکنش‌های مالی را به‌هیچ‌وجه نمی‌توان هک کرد زیرا در چنین شبکه غیرمتمرکز سوابق تراکنش‌ها در چندین رایانه ذخیره شده‌اند و مالک منحصربه‌فردی ندارند.

توسعه بلا کچین

بسیاری از شرکت ها در صنعت بسته بندی در حال تحقیق و بررسی راه حل های جدید بلاک چین برای ایمنی مواد غذایی هستند. کل فرآیند زنجیره تامین از کشاورزی تا فرآوری مواد غذایی و انبارداری و تحویل به توزیع کنندگان با استفاده از سیستم دفتر کل بلاک چین انجام و بهینه سازی می شود. در چنین سیستمی، ارتباط بین نقاط مختلف و افراد ذی نفع بدون سیستم های متضاد یا نقاط ثبت اطلاعات متعدد انجام می شود.

بلاک چین همچنین می تواند محصول و فرآیند تولید آن را در سراسر زنجیره تامین و ارزش ردیابی و ردیابی کند. این فرآیند را شفاف می کند. قابلیت ردیابی یکی از جنبه های مهم زنجیره تامین و سیستم های تولید بسته بندی مبتنی بر بلاک چین است.
ایستگاه های کنترل کیف، کالا را بدون کاغذبازی رصد و تایید می کنند و با اسکن بارکد یا کد QR می توان اطلاعات کالا را در محل به دست آورد. از طرفی سوابق و اطلاعات مربوط به کالا قابل دستکاری نیست زیرا تمامی اطلاعات دفتر کل از قبل تایید شده است. این اطلاعات شامل حمل و نقل، تحویل، اطلاعات مالی و غیره است.

کاربرد بلاک چین در بسته بندی برای مشتریان

شرکت‌های بزرگ صنایع غذایی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای از جمله آمازون، دول، نستله، شاپیفای، والمارت مدتی است که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند و زمان زیادی طول نمی‌کشد تا بازیکنان کوچک‌تر به این گروه بپیوندند. یکی از دلایل اصلی استفاده از بلاک چین، مشوق های مالی است و زمان زیادی طول نمی کشد تا بلاک چین به یک استاندارد صنعتی تبدیل شود.

در سیستم های زنجیره تامین مبتنی بر بلاک چین، اصالت برند و کالا توسط خود مشتری تایید می شود و کالا در برابر جعل کنندگان و کلاهبرداران محافظت می شود. فناوری بلاک چین می تواند از طریق شفافیت و محافظت از محصول در برابر جعلان به زنجیره تامین ارزش بیافزاید.
اگرچه بلاک چین با ارائه ارزهای دیجیتال شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفت، اما کاربردهای آن بسیار زیاد است. یکی از این کاربردها رویدادهای ورزشی است. سوجیت بناگار، فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد و بنیانگذار در هند می گوید که با استفاده از بلاک چین می توان با طرفداران تیم ها تعامل کرد و از سوی دیگر شفافیت در مدل های مالی ایجاد کرد.

آموزش

آموزش یکی دیگر از زمینه هایی است که می توان از بلاک چین استفاده کرد، به ویژه در مناطق روستایی که معمولاً آموزش و ارزیابی توانایی علمی دانش آموزان دشوار است. با استفاده از بلاک چین می توان تحلیل صحیحی از روند آموزشی در روستاهای دور افتاده بدست آورد. در زمینه جمع آوری اطلاعات مالیاتی شهروندان و همچنین در زمینه سنگ های قیمتی و دسترسی به اطلاعات و سوابق مرتبط، بلاک چین کاربردهای فراوانی دارد.

یکی دیگر از کاربردهای بلاک چین مربوط به NFT یا توکن های غیرقابل تعویض است که امروزه در دنیای هنر دیجیتال و بازی های رایانه ای بسیار مورد استفاده قرار می گیرند که پیش تر درباره آن صحبت کردیم و امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

نقش بلاک‌چین در بسته‌بندی و لیبل

بسیاری شرکت‌های فعال در صنعت بسته‌بندی در مورد راه‌حل‌های جدید بلاک‌چین برای حفظ سلامت مواد غذایی پژوهش و کاوش می‌کنند. کلیه فرایند زنجیره تأمین از کشاورزی تا فراوری مواد غذایی و انبار کردن و تحویل آن به توزیع‌کنندگان با استفاده از یک سیستم دفتر کل حسابداری دیجیتال بلاک‌چین (Ledger) انجام شده و بهینه می‌شود. در چنین سیستمی ارتباطات بین نقاط مختلف و عوامل ذی‌نفع بدون سیستم‌های متضاد و مغایر یکدیگر و یا نقاط ثبت اطلاعات متعدد انجام‌می‌شود.

 ایستگاه‌های کنترل کیفت، کالا را بدون هیچ‌گونه کاغذبازی نظارت کرده و تأیید می‌کنند و اطلاعات مربوط به کالا را می‌توان در محل توسط اسکن بارکد و یا کد QR دریافت کرد. از سوی دیگر سوابق و اطلاعات مربوط به کالا را نمی‌توان دست‌کاری کرد زیرا کلیه اطلاعات موجود در Ledger از پیش تایید شده‌است. این اطلاعات شامل حمل و نقل، تحویل، اطلاعات مالی و موارد دیگر می‌شود.

بلاک‌چین همچنین می‌تواند کالا و فرایند تولید آن را در طول زنجیره تأمین و ارزش ردیابی کرده و دنبال کند. همین امر باعث شفافیت در فرایند می‌شود. قابلیت ردیابی یکی از جنبه‌های مهم سیستم‌ّهای تولید بسته‌بندی و زنجیره تأمین مبتنی بر بلاک‌چین است.

این ویژگی برای جعبه‌های دارویی می‌تواند اهمیت به سزایی داشته‌باشد. در چارچوب یک همکاری شرکت‌های American Technology، Honeywell و iTrace یک فناوری بلاک‌چین برای ردیابی و نظارت بر موجودی انبار در سراسر زنجیره تأمین خود ارائه کرده‌اند. بسیاری از تولیدکنندگان کوچک‌تر بسته‌بندی اکنون به فناوری بلاک‌چین و مزایای آن پی‌برده‌اند. بلاک‌چین ابزاری مفید برای بهینه‌سازی، شفاف‌سازی و قابلیت دسترسی بهتر به اطلاعات لیبل‌ها نیز به‌شمار می‌آید.

با استفاده از بلاک‌چین مشتریان می‌توانند کلیه اطلاعات و جزئیات و مسیری را که کالا طی کرده تا به‌دست آنها برسد را مرور کنند. و ادعاهای برندها را محک بزنند، ادعاهایی چون، کاملاً ارگانیک، یا ۱۰۰ درصد چربی خود را به‌صورت طبیعی از دست بدهید. و اگر روی لیبل کالا نوشته شده ساخته شده در ژاپن مشریان به‌راحتی با استفاده از سیستم بلاک‌چین می‌توانند اصالت این ادعاها را تعیین کنند. در سیستم‌های زنجیره تأمین مبتنی بر بلاک‌چین، تأیید اصالت برند و کالا توسط خود مشتری انجام شده و کالاها از گزند جاعلان و متقلبان مصون می‌مانند. تکنولوژی بلاک‌چین می‌تواند به زنجیره تأمین از طریق شفافیت و حفاظت کالا در مقابل جاعلان ارزش اضافه کند.